Free Web space and hosting from dostweb.com
Search the Web

MEVSİMLER

 

Mevsimlerin oluşması eksenin eğik bir halde Güneş'in etrafında hareket etmesinin bir sonucudur. Güneş ışınlarının dik veya dike yakın açılarla geldiği sahalarda sıcaklık artar, yaz mevsimi şartları yaşanır; eğik geldiği oranda ise sıcaklıklar azalır, kış mevsimi koşulları yaşanır.

Mevsimlerin oluşmasında Dünya’nın Güneş’e yaklaşıp uzaklaşmasının etkisi yok denilecek kadar azdır, asıl etken ışınların geliş açısıdır.

Güneş ışınlarının yıl boyunca aynı bölgeye farklı açılarla gelmesi mevsimlerin değişmesine neden olur. Geliş açılarındaki farklılık ne kadar çok olursa mevsimler o derece belirginleşir. Ekvator’da ve kutuplarda yıl içinde ışınların geliş açısı fazla değişiklik göstermediği için bu bölgelerde mevsimler belirgin olmayıp sürekli aynı mevsim şartları yaşanır. Güneş ışınlarının geliş açısı Ekvator’da büyük olduğu için yaz koşulları, kutuplara ise küçük olduğu için kış koşulları hüküm sürer. Orta Kuşakta güneş ışınlarının geliş açısı fazla miktarda değiştiği için mevsimler, özellikle denizsel iklim bölgelerinde, belirgin olarak yaşanır.

Mevsimlerin matematiksel olarak başlama ve bitiş tarihleri aşağıdaki tablodaki gibidir:

 

Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Kuzey Yarımküre Güney Yarımküre
21 Mart 21 Haziran İlkbahar Sonbahar
21 Haziran 23 Eylül Yaz Kış
23 Eylül 21 Aralık Sonbahar İlkbahar
21 Aralık 21 Mart Kış Yaz

ANA SAYFA